Podlahové vytápění
V případě že přemýšlíte o volbě tohoto způsobu vytápění, budou se Vám určitě hodit naše následující informace.
Provádíme montáž podlahového topení systémy firem Universa , Ivar a dalších výrobců dle Vašich požadavků.
Proč podlahové topení
Podlahové topení se pro své nesporné výhody stále více uplatňuje při vytápění jednotlivých místností, bytů i celých domů. Vytváří dobré rozdělení teploty a při optimální regulaci jsou náklady na toto vytápění vzhledem k pohodlí, které přináší, přiměřené.
- rozložení teplot vzduchu ve vytápěné místností je lepší než u radiátorů
- tepelné pohody je dosaženo při nižší teplotě =>úspora tepelné energie
- užitná plocha místnosti se zvětší
Výhody podlahového vytápění:
- velká tepelná setrvačnost a pomalé nabíhání prvotní provozní teploty
- vyšší pořizovací cena
Nevýhody podlahového vytápění:
Vzhledem ke zmíněným negativům, se nám jeví jako nejvýhodnější řešení kombinace ústředního a podlahového vytápění. Nejvíce však vždy záleží na požadavcích a finančních možnostech zákazníka.
Had podlahového topení před dokončením místnosti a stejný prostor po dokončení.
Volba krytiny pro podlahové vytápění
Je také důležité dopředu znát typ podlahové krytiny. Její odpor má totiž vliv na teplotu topné vody a na rozteč trubek.
Keramická dlažba
Nejvhodnější jsou krytiny s vyšší tepelnou vodivostí. Nejběžnější je keramická dlažba.
Plastové podlahy a koberce
Použít lze ale i jiné krytiny, které mají horší přenos tepla např. plastové podlahy. Ty však musí být celoplošně lepené, koberce pak nesmí mít pěnovou podložku, jejich tloušťka nemá překročit 1cm a musí být rovněž nalepené po celé ploše.
Dřevěné podlahy
Při použití dřevěných krytin musí být tyto dobře vysušené a šířka by neměla přesáhnout 0,8cm. I u tohoto povrchu je vhodnější jeho lepení. Je však nutno počítat s dilatačními spárami.
Závěr
Obecně ale platí, že přednostně použijeme ty krytiny, které nám zajistí co nejlepší přenos tepla.
Podlahové topení - montáž
Výběr kotle pro podlahové topení
Tepelná setrvačnost
Jelikož je vlastností podlahového vytápění velká tepelná setrvačnost, může při náhlé změně počasí dojít k přetopení místností. V této situaci je nutné okamžitě odstavit kotel a proto se dobře hodí kotle plynové nebo elekrokotle. Kotle na tuhá paliva jsou nevhodné, protože jejich konstrukce a způsob spalování neumožňuje kotel s okamžitou platností odstavit.
Technická místnost s kotlem, rozdělovačem a sběračem.
Kondenzační kotle
U podlahové topení jsou použity nízkoteplotní rozvody využívající topné médium o teplotě do 50°C. Proto lze velmi vhodně využít kondenzační kotle, které jsou schopny zužitkovat energii vodní páry vznikající spalováním plynu. Tím se zvýšíme účinnost kotle až na 106%. Úspora spotřebovaného plynu při stejné tepelné pohodě je tak cca 30% za jednu topnou sezonu.
Nevýhody a jejich řešení
Zmíněných předností lze však využít jen při nízkoteplotním rozvodu. Při běžném teplotním spádu je rozdíl účinnosti mezi kondenzačním a klasickým kotlem minimální. Proto při kombinaci ústředního, popř. etážového topení (teplotní spád 85/65°C) s topením podlahovým musíme zvážit zda se nám nízkoteplotní rozvod vyplatí. Při nízkoteplotním rozvodu musí být použito radiátorů s větším výkonem což zvyšuje pořizovací cenu. Návratnost takové investice je tedy dlouhodobější.
Regulace teploty podlahového vytápění
Stejně jako topení ústřední či etážové, má i podlahové topení několik způsobů regulace.
Omezovač teploty zpětné vody
Pokud je plocha podlahového topení menší než 15m2 (např. pokud bude podlahové topení umístěno jen v koupelně) lze použít regulace pomocí omezovače teploty zpětné vody. Ten se napojuje přímo na topný systém podobně jako např. radiátor. Odpadá potřeba rozdělovače a sběrače topné vody a tím lze dosáhnout podstatné finanční úspory.
Napojení přes omezovač teploty vratné vody
Rozdělovače a sběrače topné vody
Většinou ale tvoří podlahové topení stovky metrů potrubí a proto se většinou dělí na několik okruhů, jejichž plocha nesmí být větší než 40m2. Tyto okruhy jsou ovládány pomocí rozdělovačů a sběračů topné vody. Hospodárný provoz je je zajišťován směšovacími armaturami a dalšími regulačními prvky.
Rozdělovač a sběrač topné vody podlahového topení
1) fáze hrubé stavby, 2) po dokončení.
Termoelektrické a termostatické hlavice
Nejvýhodnější regulace dosáhneme termoelektrickými nebo termostatickými hlavicemi, které nám sami uzavíráním a otevíráním jednotlivých okruhů udržují požadovanou teplotu. Impulsy k tomu dostávají od prostorových čidel, které jsou umístěny v jednotlivých místnostech, jež jsou podlahovým topením vytápěny.
Umístění prostorových čidel v místnosti.
Volba dodavatele podlahového vytápění
I kvůli regulaci systému je pro zákazníka nejvhodnější nechat si udělat podlahové vytápění z komponentů jednoho dodavatele. Není dobré kombinovat výrobky dvou či více firem. Naše firma používá systémy firem Universa , Ivar ,Giacomini a dalších.
Elektrické podlahové vytápění
Kromě teplovodního podlahového vytápění existuje také elektrické podlahové vytápění, které se dělí na několik druhů. Každý systém ale vyžaduje odbornou montáž od elektroinstalační firmy a proto naše zákazníky odkazujeme na naše obchodní partnery, kteří se zabývají elektroinstalacemi.